آزمایشگاه تخصصی دامپزشکی آتیه در نظر دارد جهت آشنایی هرچه بیشتر همراهان،مطالب آموزشی مربوط به حوزه کاری خود را ارائه دهد.

مهمترین بیماری های طیور و راههای درمان

مقدمه : در سطوح بالاتر و صنعتی رعایت بهداشت پیشگیری و کنترل بیماری های پرندگان نقش بسیار بالایی در رویارویی با انواع بیماری های طیور دارد . هوادهی ، کنترل دما ، رطوبت و همچنین استفاده از امکانات پیشرفته می تواند کمک قابل توجهی به پرورش بدون تلفات پرندگان در سالن پرورش پرندگان داشته باشد . رطوبت متعادل در سالن های پرورش نیز باعث کاهش الودگی قارچی و همچنین جلوگیری از گرد و غبار در سالن پرورش پرندگان است .تعداد بیماری های طیور بسیار است .ما در این مقاله سعی کرده ایم که توضیح مختصری در مورد تعدادی از مهمترین و شایع ترین این بیماری های را توضیح دهیم.

باشد که باعث کاهش ضرر و زیان های هنگفت و البته سلامتی دام و انسان شود.

بیماری نیوکاسل  

 

نیوکاسل یکی از بیماری های طیوربوده که بسیار هم شایع می باشد و اغلب در بین انواع مرغ و خروس دیده می شود. شاید نام این بیماری برای برخی از افراد جالب باشد، علت نامگذ

اری این بیماری شهر نیوکاسل بوده که این بیماری برای نخستین بار در این شهر دیده شده است. بیماری نیوکاسل واگیر دار بوده و به عنوان یک بیماری عفونی شناخته می شود. منشاء ویروس بیماری نیوکاسل در ترشحات چشم مرغ می باشد. این بیماری اغلب از طریق پرندگان وحشی به مرغ و خروس سرایت پیدا می کند

علائم : سرفه، تنفس بدون نظم، بی تحرکی، بی اشتهایی، لرزش در عضلات، فلج نسبی و یا ایجاد شدن فلج کامل.

پیشگیری : رعایت نکات ایمنی و بهداشتی اصلی ترین عامل در پیشگیری از این بیماری می باشد. برای کنترل این بیماری موثرترین ابزار واکسیناسیون می باشد. استفاده از واکسن های زنده و روغنی منجر به کاهش در تلفات گله ها می شود. همچنین پیشگیری از بیماری با کم کردن ورود آلودگی ها به سالن بسیار مفید است.

درمان : در صورت بروز این بیماری باید مرغ های مریض را به سرعت از بین مرغ های سالم جدا کرده و محیط را نیز به خوبی ضد عفونی کرده، تا سایر مرغ ها در امان بمانند.

بیماری گامبورو

گامبورو یکی از مهم ترین بیماری های طیور بوده که اغلب بین مرغ و خروس بیشتر از سایر طیور مشاهده می شود. گامبورو یک بیماری ویروسی بوده و ویروس آن بسیار قوی بوده و در برخی مواقع حتی ضدعفونی کردن سالن مرغداری نیز نمی توان آن را از بین ببرد و در برخی موارد این موضوع ضررهای جبران ناپذیری را به مرغداری ها وارد نموده است. علت اصلی انتقال این بیماری حشراتی مانند لار و سوسک می باشند.

علائم :  افسردگی، بی حالی، نداشتن اشتها، لرزش و حتی زمین گیری

پیشگیری : بهترین کار ضدعفونی کردن صحیح و بیشتر سالن مرغداری می باشد.واکسیناسیون

درمان : ز آنجایی که دوره بیماری کوتاه می باشد و درمان خاصی برای بیماری وجود ندارد باید در طی درگیری گله با این بیماری از درمان های حمایتی ( مولتی ویتامین- الکترولیت، تحریک اشتها) و داروهای تب بر استفاده نمود.

بیماری برفک

این بیماری سبب بروز لکه هایی سفید رنگ در بین بدن مرغ و گردن او می شود. همچنین این بیماری باعث صدمه دیدن پرهای مرغ نیز می شود. برفک از جمله بیماری های طیور بوده که به سادگی می توان با یک داروی ضد قارچ آن را درمان کرد. بهتر است تجهیزات مرغداری مانند ظروف غذا و آب به خوبی تمیز شوند.

علائم : در صورت ابتلای پرنده به بیماری برفک، لکه ­های کوچک سفیدی روی گردن و بدن مرغ پدیدار می­شوند. اگر این لکه­ ها را نادیده بگیرید، بیماری پیشرفت کرده و کم­ کم پرهای مرغ می­شکنند.

پیشگیری : مهم­ترین نکته در آشنایی با بیماری­های مرغ و روش­های درمان سنتی، کنترل بهداشت محل زندگی پرنده است. کثیف بودن محل زندگی، غذا یا آب آشامیدنی مرغ، احتمال بروز انواع بیماری­ها از جمله برفک را افزایش می­دهند.

درمان : پس از مشاهده علائم بیماری برفک، مرغ مبتلا را جدا کنید. محل زندگی مرغ را بشویید و بدن آن را با محلول ضد قارچ ضد عفونی کنید.

با رعایت بهداشت محل زندگی پرنده و شست و شوی مرتب آن، بیماری رفع می­شود. البته فراموش نکنید که پس از حمام دادن مرغ، پرهایش را با سشوار خشک کنید تا به بیماری جدیدی مبتلا نشود.

سالمونلا در طیور

سالمونلا یکی از مهم ترین باکتری های بیماری زا می باشد که برخلاف اکثر باکتری های روده ایی همه ی انواع این باکتری بیماری زا می باشد. این بیماری به روش ها مختلف بین انسان و حیوان منتقل می شود. پرندگان یکی از مهم ترین میزبان های این باکتری است. منبع اصلی استقرار و رشد و نمو این باکتری در دستگاه گوارش پرندگان و پستانداران است. میزان باکتری های سالمونلا در دستگاه گوارش پرنده در قسمت های مختلف متفاوت است که بیشترین مقدار آن در قسمت های پائینی روده مانند روده کور است.

علائم :  علامت اصلی آن مدفوع مایع آبکی است. در کیسه های مفصلی پنجه ، مایع ظاهر می شود ، اندام متورم می شود ، لرزش ایجاد می شود ، عضلات به طور جزئی یا کامل آتروفی می کنند.

باعث فلج می شود ، می تواند مزمن یا غیر اسیدی باشد.

پیشگیری : واکسیناسیون .تغذیه موثر جوجه ها از روزهای اول زندگی با داروهای حاوی پروبیوتیک. این به شما امکان می دهد ایمنی را افزایش داده و یک میکرو فلور پایدار در روده ایجاد کنید.خانه مرغ ماهی یک بار ضد عفونی می شود.

هر 2-3 ماه یک بار ، خون پرندگان و تخمهای آنها برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه اهدا می شود.

واکسن زنده شکنجه در 4-3 روز زندگی جوجه ها استفاده می شود. واکسیناسیون مجدد قبل از جمع آوری تخمک برای جوجه کشی در بزرگسالان انجام می شود.

قفس های مرغ باید در برابر جوندگان و حیوانات دیگری که می توانند ناقل عفونت باشند محافظت شود.

درمان : پیچیدگی درمان در توانایی بالای باسیل در انطباق با عملکرد آنتی بیوتیک ها نهفته است. بهترین راه حل این است که طیور واضح بیمار را به کشتارگاه بفرستید و کل دام را پردازش کنید. در طیور بهبودیافته که تحت درمان موفقیت آمیز قرار گرفته اند ، تاخیر در رشد مشاهده می شود و شاخص های بهره وری به طور قابل توجهی پایین تر است.

آنفولانزا

بیماری آنفلوآنزا یک بیماری بسیار مسری ویروسی است که طیف وسیعی از پرندگان، انسان و دیگر پستانداران را درگیر می نماید و منجر به بروز خسارت های اقتصادی و تهدید سلامت میشود. شدت بیماری در پرندگان دامنه گسترده ایی دارد. ویروس آنفلوآنزای پرندگان معمولا در پرندگان آبزی مانند اردک های وحشی، پرندگان مهاجر و غازهای وحشی باعث بیماری شدید نمی شود و این پرندگان فقط ناقل بیماری هستند. بنا بر گزارش سازمان بهداشت جهانی در بین پستانداران، انسان و گربه به این بیماری حساس هستند و توانایی انتقال این بیماری به مرغداری ها را دارد.

تیپ H5N1 این بیماری منجر به مرگ و میر شدید در پرندگان اهلی می شود. سازمان بهداشت جهانی حیوانات، تمامی سویه های بیماری آنفلوآنزای پرندگان را به عنوان آنفلوآنزای اخطار کردنی بیان می کند.

علائم : اشکال در تنفس همراه با صداهای تنفسی، اسهال سفید و سبز، افت تولید بسیار زیاد تخم مرغ، خونریزی در ساق پا و ریش، آبریزش چشم و بینی، کاهش شدید مصرف دان و شروع ناگهانی تلفات با رشد صعودی

پیشگیری : واکسن­های تزریقی و خوراکی

درمان : باید بلافاصله طیور بیمار را از گله جدا کنید. همچنین عامل بروز این بیماری، ویروس می باشد و در زمان بیماری دارو نمی­تواند تاثیر چندانی بگذارد. برای درمان بهتر است که محیط طیور را کاملا تمیز و ضد عفونی کرده و رطوبت و میزان جریان هوا را کنترل کنید. نور کافی نیز می­تواند در بهبود حال طیور بیمار، اثر گذار باشد.

برونشیت عفونی

برونشیت عفونی طیور یک بیماری حاد ویروسی با واگیری بالا در جوجه ها می باشد که با ضایعات نایی، سرفه و عطسه مشخص می شود. ویروس برونشیت عفونی می تواند منجر به ضایعات تنفسی، التهابات کلیوی، اختلالات تولیدمثلی و کاهش وزن پرندگان مبتلا شود. ویروس عامل برونشیت عفونی متعلق به جنس کروناویروس از خانواده کروناویریده می باشد. این بیماری خسارت اقتصادی بالایی را در بردارد و باعث کاهش وزن و کاهش راندمان غذایی می گردد. صنعت پرورش مرغ گوشتی و تخم گذار کشور به دلیل بیماری برونشیت عفونی سالانه خسارت هنگفتی را متحمل می گردد و علیرغم استفاده گسترده از واکسن ها، این بیماری به صورت همه گیری های وسیع در سطح کشور مشاهده می شود.  همه بیماری های عفونی دستگاه تنفس طیور از جمله برونشیت عفونی که سبب تخریب بافت ریه می شوند منجر به کاهش ظرفیت تنفسی خواهند شد لذا با افزایش فشار خون ریوی، سندرم آسیت را ایجاد می کنند. ریه پرندگان نسبت به پستانداران انعطاف پذیری کمتری دارد و مویرگ های خونی آن ها هم از انبساط پذیری ضعیف تری برخوردار است. با توجه به اینکه یکی از فاکتورهای مهم در رشد، تامین اکسیژن و اکسیداسیون هوازی می باشد در گله های مبتلا به برونشیت عفونی متابولیسم مواد غذایی به علت نارسایی ریوی و عدم تامین اکسیژن کافی مختل شده که بر سوخت و ساز تاثیر منفی می گذارد.

علائم : عطسه، سرفه، آبریزش بینی، خس خس، خرو پف ، تورم پلک و ترشح اشک از چشم

پیشگیری : با رعایت بهداشت در محیط پرورش و همچنین واکسینه نمودن طیور با واکسن برونشیت می توان از شیوع این بیماری جلوگیری نمود.

درمان : محل زندگی طیور را تمیز کرده و با آب گرم، بشویید. به جای آب آشامیدنی، شربت عسل و آبلیمو تهیه کنید و اجازه بدهید تا از این محلول بنوشند. برای تهیه این شربت، عسل و آبلیمو را به نسبت مساوی در آب جوشیده خنک شده ریخته و به خوبی مخلوط کنید.

یکی دیگر از روش هایی که به کار شما می­ آید، خوراندن مولتی ویتامین  است. قرص مولتی ویتامین را در آب آشامیدنی  بریزید. این کار به بهبود سریع­تر ،  کمک می­کند.

بیماری کوکسیدیوز

کوکسیدیوز یک بیماری اسهالی ناشی از فعالیت یک گونه ی انگلی به نام ایمریا است که در اغلب پرندگان مانند مرغان، پرندگان شکاری و کبوتران بروز می کند. این بیماری در بیشتر مواقع در سنین پائین بروز می کند. که موجب تلفات، اثر سو بر روند جذب مواد در روده، افزایش ضریب تبدیل غذایی، کاهش میزان رشد در جوجه های گوشتی و کاهش تولید تخم مرغ در مرغان تخمگذار می شود. این بیماری سالیانه در سراسر جهان بیش از سه میلیارد دلار خسارت اقتصادی به پرورش دهندگان مرغ وارد می کند.کوکسیدیوز بیشتر در شیوه های پرورش متراکم طیور و زمانیکه رطوبت بستر بالا می باشد شایع است.عامل این بیماری انگلی به نام ایمریا می باشد. عامل این بیماری به صورت طبیعی فراوان هستند و زمانی که شرایط محیطی مانند پرورش متراکم و بستر خیس به وجود آید احتمال بروز این بیماری نیز به شدت افزایش می یابد.

علائم : اسهال٬کم اشتهایی ٬کم خونی ٬بیحالی ٬خواب آلودگی و گاهی نیز خون در مدفوع

پیشگیری : استفاده از پروبیوتیک ها . استفاده از آنزیم بتاماناز در جیره . جیره های با پروتئین خام پائین . بهترین راه استفاده از کوکسیدیو استات در جیره جوجه ها ست که باید از هفته سوم در جیره استفاده گردد . لازم به ذکر است در طول دوره پرورش بهتر است از چند نوع کوکسیدیواستات استفاده شود.

درمان : از آمپرولیوم٬سوفاکینوکسالین در درمان کوکوکسیدیوزاستفاده میشود.افزودن ویتامینهای AوKدر دان نیز در کاهش مرگ و میر موثر است .

عفونت کیسه زرده

این بیماری، سیستم ایمنی جوجه­ ها را تحت تاثیر قرار داده و به شدت آن را تضعیف می کند. در نتیجه احتمال مبتلا شدن به سایر بیماری­ها افزایش پیدا می­کند.

علائم : جوجه ­هایی که به تازگی سر از تخم درآورده و بدن آن­ها متورم و کبود هست.بی حالی و گوشه گیری ، سفتی شکم ، آلوده بودن مخرج به فضولات

پیشگیری : تاکنون درمان مشخصی برای این بیماری کشف نشده است . حتما روزانه بستر را تمیز کنید، واکسن های لازم را در زمان های مقرر و تحت نظر دامپزشک به پرنده ها تزریق کنید. دانخوری ها و آبخوری ها را مرتبا شسته و ضدعفونی کنید. از آب آشامیدنی سالم و قابل شرب استفاده کنید. جیره غذایی و دان مصرفی پرنده های تخمگذار را در مکانی تمیز و بدور از آلودگی و دسترسی موجودات موذی مانند موش ، مگس، سوسک و … نگهداری کنید.

درمان :  توسط آنتی بیوتیکهای وسیع الطیف . توصیه میگردد بعد از ورود جوجه درمان با فلومکوئین شروع گردد .

بیماری های انگلی و مسمومیت های غذایی

انگل نیز جزء بیماری­های شایع در میان انواع پرندگان از جمله مرغ­ها است. انگل از طریق سایر پرندگان یا حیوانات به مرغ ها سرایت می­کند. پرها و بدن مرغ را بررسی کنید تا اگر به شپش مبتلا شده اند، آن­ها را درمان کنید.

علائم :  نظیر بی‌حالی، بی‌اشتهایی، علایم تنفسی، کوری، عدم تعادل، تشنج، علایم فلجی، ضعف، خارش ، کم خونی و بی قراری

پیشگیری : در فصل گرم احتمال شیوع بیماری بیشتر است. بدن مرغ را با سم­هایی که غلطت آن­ها کنترل شده، خیس کرده و شست و شو دهید.

درمان : استفداه از دارو های ضد انگلی

بیماری مارک

بیماری مارک را می توان یک نوع ازدیاد سیستم لمفاوی شناخت. این بیماری بنام فلج مرغان نیز شناخته میشود. این بیماری عفونی به شدت واگیردار بوده و طیور بیشتر در سنین پایین به آن مبتلا میشوند. این بیماری از طریق تنفس وارد بدن طیور شده و طحال، تیموس و مغز استخوان میزبان را مورد تخریب قرار میدهد.

علائم : مشکلات عصبی، سندرم کند شدن رشد، فلج پاها، بالها و حتی فلج چشم (اختلالات بینایی) و مرگ ناگهانی

پیشگیری : برای پیشگیری از مرغان محلی از بیماری مارک می بایست جوجه ها با واکسن مارک واکسینه شوند.

درمان : درمانی برای بیماری وجود نداشته و کنترل بر اساس مدیریت صحیح یعنی جدا نگهداشتن طیور در حال رشد از منبع عفونت، استفاده از گله‌های مقاوم ژنتیکی و واکسیناسیون است.

ایکوپلاسماها ارگانیسم هایی شبه باکتری هستند که دیواره سلولی نداشته و غشای پلاسمایی سه لایه ای دارند. تا به حال ۲۲ گونه از جنس مایکوپلاسما از طیور اهلی جدا شده اند که فقط چهارگونه از آنها برای طیور اهلی بیماریزا بوده اند:مایکو پلاسما گالی سپتیکوم (Mg ) ، مایکوپلاسما سینوویه (Ms) برای جوجه ها و بوقلمون ها و مایکوپلاسما ملا گریدیس (Mm) و مایکوپلاسما آیوا (Mi) برای بوقلمون ها
مایکو پلاسما

علائم : علایم کلینیکی معمول، در پرنده های مبتلا بیشتر مربوط به درگیری دستگاه تنفسی بوده و شامل کوریزا، عطسه ، رال های مرطوب و تنفس با دهان نیمه باز می باشند.  افسردگی،کاهش مصرف غذا،افتادگی پرها،  فلجی  ،تورم زانو ، ساق و کف پا ( گاهی نامتقارن و گاهی نیز دوطرفه و ورم صورت و نقاط مختلف بدن

پیشگیری : بعلت وجود عوامل وراههای مختلف انتقـــــال ، شیوع بیماری مابین پرنده های یک گله یا بین گله های مختلــف به آسانی صورت می گیرد. به این علت است که شروع یک برنامه کنترلی باید همراه با وجود یک محیط بهداشتی و تمیز و وجود گله های عاری از مایکوپلاسما باشد.واکسیناسیون .

درمان : استفاده از آنتی بیوتیک های موجود

 

دانلود فایل pdf BIRD

آزمایشگاه تخصصی آتیه ضمن مشاوره  بصورت حضوری و غیر حضوری قادر به انجام تمامی آزمایشات مربوط به طیور میباشد.

جهت اطلاع از قیمت تست ها،نحوه ارسال نمونه  و… لطفا تماس بگیرید

شماره های تماس : 4771330-0992

0919-6977522

                                                                   0912-3653115

                                                                  026-36560586

     تلگرام : t.me/Atiehlab 

اینیستاگرام : labatieh

48 Thoughts to “مهمترین بیماری های طیور و راههای درمان”

 1. با عرض سلام و خسته نباشید.
  من چند تا نیمچه مرغ و خروس دارم که روزها کردنشون طوری تکون می دن انگار یه چیزی تو گلوشون مونده و صدای عطسه مانندی از گلوتون درمیارن. شبها هم شدیدا صدای خس خس سینه دارن. ولی هیچ علامت دیگه ای از بیماری مانند بی اشتهایی آبریزش بینی و خلط و آمدن آب از دهان ندارن. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. متشکرم.

 2. atiye salamat

  سلام وقت بخیر خیلی ممنون
  واکسن زدن؟
  اگه خیر باید تست بیماری نیوکاسل از آنها گرفته شود.

 3. علی

  سلام من چندعددبوقلمون دارم که ازجوجگی دارمشون حدوداشش ماهه هستن اما از نظر ظاهری مثل جوجه سه ماهه هستن و شد ندارن درضمن یکی شأن را سربریدیم در روده اش حالت جوش مانند وجود داشت اگر امکانش هست راهنمایی ودلیل عدم رشدشان را برایم بگویید و راهنمایی ام کنید متشکرم

 4. Nazanin

  سلام خسته نباشید وقتتون بخیر میخواستم بدونم که اگر جوجه مرغ ۶ ماهه مدفوعش سبز زیتونی رنگ باشه و بو نده و یه چیز سفید همراه اون باشه مشکلی داره؟ اگه داره میشه لطفاً راهنمایی کنید.🙏

  1. atiye salamat

   سلام وقت بخیر
   باید آزمایش بشه

 5. amir

  سلام.یکی از جوجه ها امروز خیلی حالش خوب بود تا بعد از ظهر هم خوب بود اما شب یدفعه دیدم یه جا نشسته و تکون نمیخوره و اصلا نمیتونست راه بره و رو پاش وایسته و همون موقع یدفعه مرد، امروز صبح هم برده بودنش واکسن بزنم که نمیدونم چه واکسنی بود ولی به سینش زد، برام عجیبه و نمیدونم چرا یکدفعه اینجوری شد.

  1. atiye salamat

   با عرض سلام بخاطر فصل سرما امکان آنفولانزا گرفتنشون هست.

 6. مهدی

  سلام خسته نباشید
  احتمال اینکه مرغ و خروس ها کرونا بگیرن چقده؟
  من میخوام ی سری جوجه تهیه کنم ولی از اینکه کرونا بگیرن میترسم

 7. محمد

  سلام من چند تا مرغ و خروس 9 ماهه دارم مریض شدن آب زیادی میخورن پاهاشونو جمع می کنن وقتی وایمیستن و انگار گلوشون خلط آورده جنب و جوششونم کم شده ممکنه چی بیماری باشه ممنون

  1. atiye salamat

   با عرض سلام واکسیناسیون شدن؟

  2. حسینی

   سلام
   خسته نباشید
   وقت بخیر
   از مقاله بسیار کارآمد و جالب شما سپاسگزارم
   ما یک جفت مرغ و خروس داریم که یکسره بدنشون رو میخارونند و پرهاشون می‌ریزه
   کف قفس پر شده از پر…
   ولی ضعف و بی‌حالی ندارند و بی اشتها نیستند.
   علت و درمانش رو لطف میکنید بگید ؟

   1. atiye salamat

    سلام وقت بخیر
    خیلی ممنون از لطف شما
    لطفا برای دریافت مشاوره با شماره زیر تماس بگیرید
    09196977522

 8. فرزانه جعفری پور

  سلام وقتتون بخیر من دوتا اردک دیروز یکیشون که چند ماهه تخم میگذاره نمیتونه راه بره و مدام میشینه اشتها هم اصلا نداره و فقط یه کمی آب میخوره اسهال سبز و سفید و چسبنده داره و لی کاملا سرحاله و مولتی ویتامین بهش دادم الان باید چیکارکنم خوب بشه؟

  1. atiye salamat

   باعرض سلام به دامپزشکی مراجعه کردین؟

 9. Mohammad

  سلام وقت بخیر.
  یک عدد خروس سبرایت تقریبا هفت ماهه داریم که مدت یک ماه و نیمه دچار تنگی نفس شده که وقتی دهانش رو باز کردم دیدم زیر زبانش دو طرف عفونت کرده مثل آدامس اما سیاه و خاکستری رنگ ، از داروخانه براش تتراسکیلین 250 گرفتم یک هفته بیشتر دادم تاثیری نکرد مجدد رفتم داروخانه فلورامین قطره ای دادن که اونم دادم تاثیری نکرده چند دو روز هم آموکسی سیلین دادم قطره ویتامینالکترامین هم دارم میدم اما بعد یک و ماه و نیم بیشتر تاثیری نداشته .
  از لحاظ ظاهری ماشاءالله خوبه سرحال و سلامت ، فقط عطسه زیاد می‌کنه و جدیدا سرش رو تکون میده خیلی کم آبریزش بینی پرت میشه . تنگی نفس هم داره ، با دهان باز گاهی نفس میکشه گاهی هم معمولیه ، زیاد بال میزنه انگار میخواد نفسش باز بشه و کیسه هوا زیر گلوش گاهی اوقات باد می‌کنه و خالیش می‌کنه مثل نفس کشیدن.
  لطفاً راهنمایی کنید خواهشاً نگید آزمایش بشه حداقل اسم مریضی رو بگید یا درمانش رو تقریباً

 10. فاطمه

  سلام خسته نباشید من چنتا جوجه بازاری گرفتم !یکیشون خیلی بی اشتهاست !علاقه زیادی ب نشستن تو گرما و خوابیدن داره !ی ناخن وسط شم انگار شکسته!نمیدونم چیکار کنم راهنماییم کنید ‌

  1. atiye salamat

   با عرض سلام بهتر به دامپزشکی مراجعه کنید

 11. فاطمه

  و مدفوعشم زرد و ابکی شده و خیلی بوی بدی میده

  1. atiye salamat

   با عرض سلام بهتر به کلینیک مراجعه کنید

 12. مجتبی

  سلام
  من یه جوجه خروس خریدم الان تقریبا یک ساله شده و بالغ هست و بزرگه.
  جدیدا ازش قطره قطره دستشویی میچیکه انگار اسهال شده، خیلی بی حاله و یکجا وایمیسته همش، یکم حولشم میدی حرکت کنه میخوره زمین.
  خیلی ناراحتم باید چیکار کنم؟

  1. atiye salamat

   سلام وقت بخیر
   لطفا محل نگه داری و تغذیه را عوض کرده و به یک دامپزشک مراجعه بفرمایید

 13. میم

  سلام مرغه 7_8ماهه تخمگذار دهنش بازه همش و اسهال هست تخم نمیزاره 3 روزه.
  علتش چیه چیکار باید کنم عفونیه یا ویروسی؟ چه دارویی بدم خوب بشه

  1. atiye salamat

   سلام وقت بخیر
   واکسینه شدن؟اگر بله باید به کلینیک مراجعه بفرمایید برای تهیه دارو

 14. brown

  با سلام خروس من یک ماهه یکی از پاهاش متورم شده. تا دو روز پیش فقط نمیتونست راه بره ولی آب و غذا می خورد ولی حالا آب غذا به ندرت میخوره. دکتر گفت که نقرس گرفته و داروی انرو و پماد بهش داد. به نظزتون این دارو ها موثر هستن؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. atiye salamat

   سلام وقت بخیر
   بله انشاالله که مشکلتون رفع بشه

 15. brown

  مدفوع سفید و سبز داره

 16. امیر

  سلام
  من یه خروس دارم که مشکل پیدا کرده اواز نمیخونه و دهانش هر چند دیقه یک بار باز میکنه و عطسه میکنه انگار عفونت تو دهان داره لطفا کمک کنین چکار کنم براش

  1. atiye salamat

   سلام روزتون بخیر باشه
   لطفا به دامپزشکی مراجعه بفرمایید

  2. atiye salamat

   سلام وقت بخیر
   احتمالا سرماخوردگی هست به دامپزشکی مراجعه بفرمایید

 17. محمدعلی زارعی

  سلام خسته نباشید من یک جوجه مرغ ریشی(مرندی) دارم که مدتیه عات کرده نوک میزنه به ناخن خودش و زخمش میکنه دلیل اینکارش چیه؟

  1. atiye salamat

   سلام وقت بخیر
   در مورد بیماری های شایع طیور در قسمت اخبار توضیح داد شده است لطفا به این قسمت مراجعه بفرمایید

 18. امیر

  سلام من 5 تا جوجه برهما خریدم امروز که دارم اینو می‌نویسم 7. روزه به دنیا اومدن یکیشون تا پریروز حالش خیلی خوب بود یک دفعه مریض شد نه آب خورد نه دون خورد هی ضعیف شد تا دیشب مرد دلیلش چیه چون واکسن هم نزدم بهشون
  چون 7 روزه هستن میترسم مشکل ساز بشه توروخدا راهنمایی کنید میترسم خدایی نکرده اون یکی ها هم اینجوری بشن

  1. atiye salamat

   سلام وقت بخیر
   لطفا هر چه زودتر واکسیناسیون را انجام بدهید

 19. Mehran

  سلام و خسته نباشید

  یه مرغی داریم نزدیک به چند ماهه که سینش ورم کرده…احساس میکنم هر چی میخوره حضم نمیکنه…الان دیگه کاملا سینش افتاده رو زمین پوست سینش کش اومده ،زمانی که دانه میخوره هی گردنشو چپو راست میکنه که دانه رو بده پایین…میخواستم ببینم چش شده

  1. atiye salamat

   سلام وقت بخیر
   در صورت امکان به دامپزشکی مراجعه کنید و بازنگری در شرایط نگه داری و محل آن انجام بدهید

 20. علی

  سلام،من یه جوجه دارم که سرما خورده،آبریزش بینی داره از چشمش خیلی آب میاد و دهنشو باز میکنه و گردنش رو دراز!!!!یکم بیحاله اشتها برای غذا خوردن نداره خیلی کم شده .رفتم قرص تتراسایکلین دادم بهش،بدتر شده.یکی دیگه از جوجه هام که بعد از خوردن قرص مرد بیچاره!!چیکا کنم خوب بشه؟داروها کشنده تر هستن!من موندم چیکارش کنم.لطفا زود جواب بدید…

  1. atiye salamat

   سلام وقت بخیر
   لطفا به نزدیکترین کلینیک مراجعه بفرمایید

 21. علی نظری

  سلام خسته نباشید

  من مرغ حدود 9 ماهه دارم که الان حدود دو هفته هست، پر های ناحیه پشتیش ریزش کرده شکمش هم متورم شده چند روزی بیحال هم بود و وزن کم کرده. تخم هم نگذاشته. من الان آنتی بیوتیک هم دادم بیحالیش تاحدودی درست شده ولی تورم زیر شکمش رفع نشده بنظرتون این موارد به چی اشاره داره. یک عفونتی در کاره یا یک بیماری داخلی هستش؟ چیکار می تونم بکنم؟
  من ریزش مو هاش رو به زورگویی اون یکی مرغ ها می دونم البته خروس نداریم.
  ولی چند روز پیش احساس کردم که موش وارد لانه شده بوده. ممکنه انگلی منتقل شده باشه؟

  1. atiye salamat

   سلام وقتتون بخیر باشه
   امکانش هست ولی لطفا به دامپزشک مراجعه بفرمایید برای تشخیص دقیق

 22. یوسف

  سلام یک سوال داشتم

  دیروز وقتی به لانه ی مرغ ها رفتم دیدم یکی از مرغ ها یکی از پاهاش از ران کنده شده و تلف شده و یکی دیگه از جوجه ها هم مثل قبلی یکی از پاهاش از ران کنده شده بود ولی زنده

  1. یوسف

   سوالم این بود چه حیوانی به اینها حمله کرده راهکار چیه؟

   1. atiye salamat

    سلام وقت بخیر
    باید در شرایط و محل نگهداری بازنگری شود
    لطفا با شماره زیر برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید 09924771330

 23. Hamef

  با عرض سلام
  من در زیر درخت گردو لونه واسه مرغ ها درست کردم حدود سه سال است که اونجا مرغ لاری نگهداری میکنم و وقتی که جوجه ها و مرغ هام مریض میشن همشونم به یه شکل مریض میشن و میمیرن اون اینکه مرغ ها لاغر میشن در صورتی که اشتهایی خوبی دارن ودر اخر درستم نمیشه هر درمانیم میکنن و از شدت لاغری میمیرن

  1. atiye salamat

   سلام وقت بخیر
   ممنون میشم برای راهنمایی بهتر با این شماره تماس بگیرید
   09196977522

 24. فرزان

  سلام
  من حدود 300 ت
  دلیل اینکه جوجه یکجا کنار همدیگه جمع میشن چه عاملی میتونه باشه؟
  اگر عدم گرم بودن محل هست هست، چون جلوی محل ورود رو بنر و نایلون کشیدم. قفس جوجه ها کاملا در سایه هست و هوای گرمی داره .
  اگر دور قفس بنر ، نایلون یا ورق فایبرگلاس قرار بدم، برای گرما قفس کافیه ؟
  یا اینکه پوشال چون در کف بریزم ؟ (بهترین راهکار برای گرمای قفس چی هست؟)
  گاهی یک جوجه بی حال هست و فقط چرت میزنه . در زمان تغذیه هم کم غذا و آب میخوره . این دلیلش چیه ؟
  متاسفانه شب جوجه ها کنارهم و روی همدیگه جمع میشن، تا صبح حداقل دو تا تلفات میدن .

  برای تغذیه ارد ذرت گرفتم . داخلش پر از حشرات سیاه ریزه. فروشنده که میگفت مفید هم هست.

  دیروز هم مولتی ویتامین (قطره ای) خریدم و شب در آبخوری ریختم.
  طبق گفته دامپزشک داروخانه، ۳ روز متوالی (در هر لیتر ۳ قطره) مولتی ویتامین تغذیه بشه. ۵ روز آب تمیز و بدون ویتامین تغذیه کنن
  همچنین در مقالات مختلف نوشته که بطری آب تکون داده بشه تا رنگ اون زرد بشه . در هر لیتر، ۳ قطره ویتامین، چطوری نگ آب رو زرد کنه؟

  1. atiye salamat

   سلام وقت بخیر
   لطفا عمل واکسیناسیون را برای تمام آنها انجام بدهید تمام مواردی که فرمودید برای گرم نگه داشتن کافی هست و اگر نیاز میبینید که مقدار دارو را افزایش بدهید لطفا با دامپزشک خود مشورت بفرمایید

 25. علی

  سلام من یک جوجه یک ماهه ابریشمی دارم هی سرشو به زمین می ماله میخارونه علتش چی ممنون میشم

  1. atiye salamat

   سلام وقت بخیر
   لطفا به کلینیک دامپزشکی مراجعه بفرمایید

Leave a Comment